Publication:

Statements and Speeches of Marriner S. Eccles

1934-1951

This is a collection of transcripts of public statements of Marriner S. Eccles. Eccles took office as Governor (now Chair) of the Federal Reserve Board on November 15, 1934. He remained chairman until January 31, 1948, served as chairman pro tempore from February 3, 1948, to April 15, 1948, and continued to serve as a member of the Board until he resigned on July 14, 1951.


In order to aid in the retrieval of information from this publication, significant tables, charts, and/or articles have been extracted and can be viewed individually or across a span of issues.

/ 0
More Information
less
Save & Share
less

Eccles, Marriner S. (Marriner Stoddard), 1890-1977 , Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.), 1935- and Federal Reserve Board, 1914-1935. Statements and Speeches of Marriner S. Eccles. 1934-1951, https://fraser.stlouisfed.org/title/446, accessed on December 14, 2018.

Federal Reserve Bank of St. Louis, One Federal Reserve Bank Plaza, St. Louis, MO 63102