Publication:

Statements and Speeches of Daniel R. Crissinger

1921-1924

This is a collection of transcripts of public statements of Daniel R. Crissinger. As Comptroller of the Currency, Daniel Crissinger served as an ex-officio member of the Federal Reserve Board from March 17, 1921, to April 30, 1923. Crissinger served as Governor of the Federal Reserve Board from May 1, 1923, until he resigned on September 15, 1927. The title governor was changed to chairman upon approval of the Banking Act of 1935 on August 23, 1935.

In order to aid in the retrieval of information from this publication, significant tables, charts, and/or articles have been extracted and can be viewed individually or across a span of issues.

/ 0
More Information
less
Save & Share
less

Crissinger, Daniel R. (Daniel Richard), 1860-1942 , Federal Reserve Board, 1914-1935 and United States. Office of the Comptroller of the Currency. Statements and Speeches of Daniel R. Crissinger. 1921-1924, https://fraser.stlouisfed.org/title/3772, accessed on December 18, 2018.

Federal Reserve Bank of St. Louis, One Federal Reserve Bank Plaza, St. Louis, MO 63102