View original document

The full text on this page is automatically extracted from the file linked above and may contain errors and inconsistencies.

U N IT E D S T A T E S D E P A R T M E N T O F L A B O R
Frances Perkins, Secretary
B U R E A U OF L A B O R ST A TISTIC S
Isador Lubin, Commissioner (on leave)
A . F. Hinrichs, Acting Commissioner

+

Labor Offices in the United States
and in Canada
May 15,1941

Prepared by

E ditorial and R esea rch D iv is io n
H ugh S. Hanna, Chief

Bulletin 7s[o. 681

U N IT E D ST A TE S
G O V E R N M E N T P R IN T IN G OFFICE
W A S H IN G T O N : 1941

For sale by the Superintendent o f Documents, Washington, D . C. -




-

Price 10 cents

UNITED STATES DEPARTMENT OF LABOR
F ran ces P e r k in s , Secretary
+

BUREAU OF LABOR STATISTICS
I sa d o r L tjbin , C om m issio n er (on leave)

A.
D onald

F. H in r ic h s ,

D a v e n p o r t , Chief,

ment and
Branch

A c tin g C om m issio n er

Employ­ A r y n e s s J o y , Chief, Prices and Cost of
Living Branch
Outlook

Occupational

H e n r y J. F it z g e r a l d , Chief, Business

Management Branch

N. A r n o l d T o l l e s , Chief, Working
Conditions and Industrial Relations
Branch

H u g h S. H a n n a , Chief, Editorial and S id n e y W . W il c o x , Chief Statistician

Research
C H IE F S

OF

D I V IS IO N S

B. B y e r , Construction and C h a r l e s F. S h a r k e y ,
Information
Public Employment

H erman

J. M. C u t t s , Wholesale Prices
W . D u a n e E v a n s , Productivity and
Technological Developments
S w e n K j a e r , Industrial Accidents
J o h n J. M a h a n e y , Machine Tabulation

B o ris

St e r n ,

Labor

Labor

Law

Information

Bulletin
S t e l l a S t e w a r t , Retail Prices
L e w is

E.

T albert,

Employment

Statistics

J. M y e r s , Wage and Hour
E m m e t t H. W e l c h , Occupational Out­
Statistics
look
F l o r e n c e P e t e r s o n , Industrial Rela­
F a it h M. W il l ia m s , Cost of Living
tions

R obert

ii




CONTENTS
Page

Introduction______________________________________________________________
List of offices in the United States:
Federal_______________________________________________________________
Alabama______________________________________________________________
Alaska________________________________________________________________
Arizona_________________________
Arkansas,.
___________________________________________________
California______
Colorado__________
Connecticut___________________________________________________________
Delaware________________
District of Columbia. _
Florida________________________________________________________________
Georgia_______________________________________________________________
Hawaii________________________________________________________________
Idaho___________________
Illinois________________________________________________________________
Indiana_______________________________________________________________
Iowa__________________________________________________________________
Kansas_______________________________________________________________
Kentucky_____________________________________________________________
Louisiana_____________________________________________________________
Maine_________________________________________
Maryland_____________________________________________________________
Massachusetts________________________________________________________
Michigan_____________________________________________________________
Minnesota____________________________________________________________
Mississippi____________________________________________________________
Missouri______________________________________________________________
Montana_____________________________________________________________
Nebraska_____________________________________________________________
Nevada_______________________________________________________________
New Hampshire______________________________________________________
New Jersey___________________________________________________________
New Mexico__________________________________________________________
New York____________________________________________________________
North Carolina_______________________________________________________
North Dakota________________________________________________________
Ohio__________________________________________________________________
Oklahoma____________________________________________________________
Oregon________________________________________________________________
Pennsylvania_________________________________________________________
Philippine Islands____________________________________________________
Puerto Rico___________________________________________________________




hi

1
2
4
5
5
5
6
7
7
8
8
9
9
9
10
10
11
12
12
12
13
13
14
14
15
16
16
17
17
17
18
18
18
19
19
21
22
22
22
23
24
25
25

IV

CONTENTS
Page

List of offices in the United States— Continued.
Rhode Island_____________________________________________________________
South Carolina____________________________________________________________
South D akota_____________________________________________________________
Tennessee_________________________________________________________________
Texas______________________________________________________________________
Utah_______________________________________________________________________
Vermont___________________________________________________________________
Virginia____________________________________
Washington-----------------------------------------------------------------------------------------------West Virginia_____________________________________________________________
Wisconsin_________________________________________________________________
W yom ing__________________________________________________________________
List of offices in Canada:
Dominion_________________________________________________________________
Alberta____________________________________________________________________
British Columbia_________________________________________________________
Manitoba________
New Brunswick___________________________________________________________
Nova Scotia______________________________________________________________
Ontario____________________________________________________________________
Quebec______________________________________________
Saskatchewan_____________________________________________________________
List of associations of governmental labor officials:
International Association of Governmental Labor Officials____________
International Association of Industrial Accident Boards and Com­
missions______________________________________________________________




26
26
27
27
27
27
28
28
29
29
29
30
31
31
31
32
33
34
34
35
36
37
37

L etter o f Transm ittal

U nited S tates D epartment of L abor,
B ureau of L abor S tatistics,

Washington, D. C., June 1, 19Jfl.
T he S ecretary of L abor :

I
have the honor to transmit herewith a directory o f labor offices
in the United States and in Canada.

.

A . F . H inrichs , Acting Commissioner

Hon. F rances P erkins ,




Secretary of Labor.

Changes in State Offices Since M ay 15, 1941

The list o f State offices and officials shown in this bulletin was pre­
pared as o f May 15,1941. Since that time the Bureau has received in­
formation regarding certain changes in a few of the State labor offices
as a result o f laws passed by the 1941 sessions o f the State legislatures.
Many o f these changes are in the name o f the office. In Arizona,
Colorado, Iowa, New Mexico, Oklahoma, and Washington the name
o f the department (or commission) o f unemployment compensation
and employment service was changed to department (or commission)
o f employment security (social security in W ashington). In Nevada
a new department o f employment security was created, the unemploy­
ment compensation division and employment service no longer being
under the department o f labor. In Indiana the name of the depart­
ment o f commerce and industry was changed to department o f public
wT
orks and commerce.
A board o f appeals was added to the department o f industrial
relations o f Alabama and a board o f coal-mine inspectors was created.
In Maryland the administration o f the State accident fund was placed
in a newly created board o f five commissioners, and the bureau of
mines was removed from the department o f labor to a newly created
department o f mines and water resources. The membership o f the
unemployment compensation commission o f North Carolina was in­
creased to seven. In California the division o f immigration and hous­
ing was removed from the department o f industrial relations.
YI




Bulletin >[o. 681 o f the
United States Bureau o f Labor Statistics

Labor Offices in the United States and in Canada

Introduction
The rapid expansion o f labor legislation in recent years has en­
hanced the importance o f Federal and State labor agencies and
widened the scope o f their activities. Moreover, the concept o f “ la­
bor” has become increasingly broader, and as a result the designation
o f “ labor” offices has become increasingly difficult. Although the
Federal Security Agency, for example, has functions o f a labor char­
acter, it has others pertaining to education, health, and assistance to
the needy aged, dependent children, and the needy blind. Again, the
Federal Prisons Industries, Inc., is mainly concerned with the prob­
lem o f prison industries, but this includes the essential problem o f
prison labor.
The present list includes Federal offices and agencies which deal
with labor problems, even though that may not be their major activ­
ity, and such State agencies as departments and bureaus of labor,
employment offices, unemployment and accident compensation commis­
sions, minimum-wage boards, factory-inspection services, and arbitra­
tion and conciliation boards. Data for the principal Canadian offices
are also included.
The material regarding each agency was submitted to the appropri­
ate authority prior to publication, and in practically all cases satis­
factory replies were received. The Bureau, however, will be very
glad to be informed o f any errors, and also o f any changes or addi­
tions, for incorporation in later editions o f this bulletin.




l

List of Offices in. the United States1
FEDERAL
Department of Labor:
Frances Perkins, Secretary.
Charles V. McLaughlin, the Assistant Secretary.
Daniel W. Tracy, Second Assistant Secretary.
Gerard D. Reilly, Solicitor.
Conciliation Service : John R. Steelman, Director.
Division of Public Contracts: L. Metcalfe Walling, Administrator.
Division of Labor Standards: Verne A. Zimmer, Director.
Chief of Apprenticeship: William F. Patterson.
Bureau of Labor Statistics: Isador Lubin, Commissioner.
Children’s Bureau: Katharine F. Lenroot, Chief.
Women’s Bureau: Mary Anderson, Director.
Wage and Hour Division : Gen. Philip B. Fleming, Administrator.
Address of Department: Fourteenth Street and Constitution Avenue,
NW., Washington, D. C.
Department of Agriculture: Claude R. Wickard, Secretary.
Bureau of Home Economics: Louise Stanley, Chief.
Address of Department: Fourteenth Street and Independence Avenue,
SW., Washington, D. C.
Department of the Interior : Harold L. Ickes, Secretary.
Bituminous Coal Commission: Howard A. Gray, Director.
Bureau of Mines: R. R. Sayers, Director.
Address of Department: Nineteenth and C Streets, NW., Washington,
D. C.
Department of Justice: Robert H. Jackson, Attorney General.
Federal Prison Industries, Inc.:
Sanford Bates, Director (president).
Dr. M. L. Brittain, Director (vice president).
Sam A. Lewisohn, Director.
Thomas A. Rickert, Director.
Emil Schram, Director.
James V. Bennett, Commissioner of Prison Industries.
A. H. Conner, Associate Commissioner of Prison Industries.
Ralph J. LaVallee, Secretary.
Immigration and Naturalization Service:
Lemuel B. Schofield, Special Assistant to the Attorney General.
Marshall E. Dimock, Administrative Assistant.
Address of Department: Department of Justice Building, Constitution
Avenue and Tenth Street, NW., Washington, D. C.
1 State unemployment-insurance agencies and employment services are affiliated with the
Social Security Board.

2




LIST OF OFFICES

3

Federal Security Agency:
Paul V. McNutt, Administrator.
Wayne Coy, Assistant Administrator.
Maurice Collins, Executive Assistant.
Jack B. Tate, General Counsel.
Address of Agency: Administration Building, Twenty-fifth and E
Streets, NW., Washington, D. C.
Civilian Conservation Corps:
James J. McEntee, Director.
Charles H. Taylor, Assistant Director.
Address of Corps: Otis Building, 810 Eighteenth St., NW., Washing­
ton, D. C.
National Youth Administration: Aubrey Williams, Administrator.
Address of Administration: 2145 C Street, NW., Washington, D. C.
United States Office of Education:
John W. Studebaker, Commissioner.
John C. Wright, Assistant Commissioner for Vocational Education.
Civilian Conservation Corps Camp Education:
Howard W. Oxley, Director.
Vocational Rehabilitation Division: John A. Kratz, Director.
Address of Office: Interior Building, Eighteenth and C Streets, NW.,
Washington, D. C.
Public Health Service:
Thomas Parran, Surgeon General.
Warren F. Draper, Assistant to the Surgeon General.
Address of Service: United States Public Health Service Building,
Nineteenth Street and Constitution Avenue, NW., Washington, D. C.
Social Security Board:
A. J. Altmeyer, Chairman.
George E. Bigge.
Ellen S. Woodward.
Oscar M. Powell, Executive Director.
Bureau of Old-Age and Survivors Insurance: John J. Corson, Director.
Bureau of Public Assistance: Jane M. Hoey, Director.
Bureau of Employment Security : Ewan Clague, Director.
Bureau of Research and Statistics: I. S. Falk, Director.
Bureau of Accounts and Audits : Leonard J. Wilbert, Director.
Address of Board: 1712 G Street, NW., Washington, D. C.
Federal Works Agency:
John M. Carmody, Administrator.
John N. Edy, Assistant Executive.
Alan Johnstone, General Counsel.
Public Roads Administration: Thomas H. MacDonald, Commissioner.
Address of Administration: Willard Building, 515 Fourteenth Street,
NW., Washington, D. C.
Public Works Administration : M. E. Gilmore, Commissioner of Public Works.
Board of Labor Review: Lindsay Rogers, Chairman.
United States Housing Authority:
Nathan Straus, Administrator.
Leon H. Keyserling, Deputy Administrator.
2 5 6782°— 41------ 2




4

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Federal Works Agency— Continued.
Work Projects Administration:
Howard O. Hunter, Commissioner.
Address of Administration: Walker-Johnson Building, 1734 New York
Avenue, NW., Washington, D. C.
Address of Agency, except where otherwise noted: North Interior
Building, Eighteenth and F Streets, NW., Washington, D. C.
Maritime Labor Board:
Robert W. Bruere, Chairman.
Louis Bloch.
Claude E. Seehorn.
Address of Board: 924 New York Avenue, NW., Washington, D. C.
National Labor Relations Board:
Harry A. Millis, Chairman.
Edwin S. Smith.
William M. Leiserson.
Beatrice M. Stern, Executive Secretary.
Robert B. Watts, General Counsel.
Address of Board: Shoreham Building, Fifteenth and H Streets, NW.,
Washington, D. C.
National Mediation Board:
George A. Cook, Chairman.
David J. Lewis.
Otto S. Beyer.
Robert F. Cole, Secretary.
Address of Board: North Interior Building, Eighteenth and F Streets,
NW., Washington, D. C.
Railroad Retirement Board:
Murray W. Latimer, Chairman.
M. R. Reed.
Lee M. Eddy.
James G. Robinson, Director of Unemployment Insurance.
Address of Board: 1918 Tenth Street, NW., Washington, D. C.
United States Employees’ Compensation Commission:
Mrs. Jewell W. Swofford, Chairman.
John J. Keegan.
(Vacancy.)
William McCauley, Secretary.
Address of Commission: Old Land Office Building, Seventh and E
Streets, NW., Washington, D. C.

ALABAMA
Department of industrial relations: John D. Petree, director of industrial rela­
tions and coordinator employment service and unemployment compensation
agency.
Division of unemployment compensation and employment service:
Amos N. Kirby, administrator unemployment compensation agency.
Charles F. Anderson, administrator employment service.
Division of labor (including workmen’s compensation) : William H. Ivey,
administrator.
Division of safety and inspection: E. J. McCrossin, administrator.
Address of division: 306-307 Phoenix Building, Birmingham.
Address of department, except where otherwise noted: 711 High Street,
Montgomery.




LIST OF OFFICES

ALASKA
Department of labor:
Michael J. Haas, commissioner of labor.
Address of department: Juneau.
Department of mines, B. D. Steward, commissioner.
Address of department: Juneau.
Unemployment compensation commission:
Noble Dick, chairman.
Robert S. Bragaw, commissioner.
John L. Gauble, commissioner.
Walter P. Sharpe, director.
Territorial employment service: Joseph T. Flakne, director.
Address of commission: Juneau.

ARIZONA
Industrial commission:
L. C. Holmes, chairman.
E. T. Houston, member.
Lynn Lockhart, member.
State labor department:
Larry Woods, manager.
Frank Brown, deputy.
Cotton Murray, deputy.
Minimum wage department: Mrs. Louise E. Geare, director.
Safety department: H. E. Hodgson, director.
Address of commission: Capitol Annex Building, Phoenix.
State inspector of mines: Tom C. Foster, State Capitol Building, Phoenix.
Unemployment compensation commission:
W. Roy Wayland, representing employers, chairman.
Joseph P. Condrey, representing the public.
Irwin A. McCabe, representing labor.
G. B. Donaldson, director.
State employment service : E. Lewis Irvine, director.
Address of commission: Ellis Building, Phoenix.

ARKANSAS
Department of labor:
E. I. McKinley, commissioner.
J. A. Elliott, deputy commissioner.
Eugene Rhodes, statistician.
Industrial board:
Ed Speaker, chairman.
E. I. McKinley, ex officio member.
W. E. McClure.
Luke Arnett.
Industrial welfare commission:
E. I. McKinley, ex officio member and chairman.
R. A. Karcher.
Mrs. M. P. Parker.
Mrs. H. H. Kirby.
Mrs. Bess Proctor, secretary.
Boiler inspection department: J. D. Newcomb, Jr., chief boiler inspector.




5

6

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Department of labor— Continued.
Unemployment compensation division: Eli W. Collins, director, 122 East
Second Street, Little Rock.
State employment service: D. Palmer Patterson, director, 122 E. Second
Street, Little Rock.
Address of department, except where otherwise noted: State Capitol,
Little Rock.
Workmen’s compensation commission:
D. W. Peel, chairman.
S. V. Bracy, representing employers.
W. J. Smith, representing employees.
Riddick Riffel, secretary.
Address of commission : Rector Building, Little Rock.
Mine inspection department: J. W. Fitzjarrell, State mine inspector, Fort Smith.

CALIFORNIA
Department of industrial relations:
George G. Kidwell, director.
Stanley Bailey, assistant to the director.
Mary F. Ward, departmental accounting officer.
Division of industrial accidents and safety:
George G. Kidwell, chairman of industrial accident commission.
Timothy A. Reardon, member of industrial accident commission.
LaFayette J. Maddux, member of industrial accident commission.
C. H. Fry, chief of bureau of industrial accident prevention.
Frank J. Burke, secretary.
W. F. Beem, chief of compensation bureau.
R. W. Harbaugh, M. D., medical director.
Everett A. Corten, attorney.
State compensation insurance fund: John C. Stirrat, manager, 450 McAllister
Street, San Francisco.
Division of immigration and housing:
Carey McWilliams, chief.
Rev. Edgar E. Wilson, member of commission of immigration and housing.
J. Earl Cook, member of commission of immigration and housing.
Leon Washington, member of commission of immigration and housing.
Hubert Phillips, member of commission of immigration and housing.
Dr. Omer Mills, member of commission of immigration and housing.
Address of commission: State Building, Los Angeles; 515 Van Ness
Avenue, San Francisco.
Division of industrial welfare:
Mrs. Margarete L. Clark, chief and member of industrial welfare
commission.
John C. Packard, chairman of industrial welfare commission.
Dr. Emily Huntington, member of industrial welfare commission.
S. R. Mercer, member of industrial welfare commission.
Mrs. Emilie Donaldson, member of industrial welfare commission.
Address of division: State Building, Los Angeles; 515 Van Ness Ave­
nue, San Francisco.
Division of labor statistics and law enforcement: H. C. Carrasco, chief,
515 Van Ness Avenue, San Francisco.
Apprenticeship council:
George G. Kidwell, administrator.
Archie J. Mooney, secretary.




LIST OF OFFICES

7

Department of industrial relations— Continued.
Division of fire safety: Lydell Peck, chief, 406 Montgomery Street, San
Francisco.
Address of department, except where otherwise noted: State Building,
San Francisco.
Administrative agency, California employment commission:
Richard Sachse, chairman.
J. L. Matthews, representative of the State and the public at large.
John S. Horn, member of commission, representing labor.
John F. Chambers, member of commission, representing labor.
Ansley K. Salz, member of commission, representing independent mer­
chants and small employers.
Department of employment:
R. G. Wagenet, director.
R. M. Dorman, administrative assistant.
Division of field service: R. M. Dorman, acting chief.
Division of unemployment insurance: W. F. French, chief.
Division of employment service: Roy S. Stockton, chief.
Address of department, except where otherwise noted: 1025 P Street,
Sacramento.

COLORADO
Industrial commission:
Ray H. Brannaman, chairman (in charge of division of unemployment
compensation and employment service).
William I. Reilly, commissioner (in charge of State compensation insur­
ance fund and labor relations).
Arthur H. King, commissioner (in charge of boiler and factory inspec­
tion, wage-claim collection, and minimum wage and labor law for
women and minors, and private employment agencies).
David F. How, Jr., secretary and referee.
John H. Shippey, referee.
Gertrude A. Lee, secretary, minimum wage division.
State compensation insurance fund : Herbert C. Wortman, manager.
Address of commission: State Capitol Annex, Denver.
Department of unemployment compensation and employment service.
Bernard E. Teets, executive director.
O. S. Wood, director, State employment service.
E. Meyer Rifkin, director of unemployment compensation.
Address of department: State Capitol Annex, Denver.
Coal-mine inspection department: Thomas Allen, chief inspector, Denver.
Bureau of mines (metal mines) : Edward P. Arthur, commissioner, Denver.

CONNECTICUT
Department of labor and factory inspection:
Cornelius J. Danaher, commissioner.
Morgan R. Mooney, deputy labor commissioner.
John C. Ready, deputy commissioner in charge of factory inspection.
Address: 361 State Office Building, Hartford.
Minimum wage division: Mrs. Christine G. Beeck, director.
Unemployment compensation division: Howard E. Hausman, executive di­
rector.
State employment service: Leonard J. Maloney, director.
Address of department: 285 Broad Street, Hartford.




8

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Board of mediation and arbitration:
Perley M. Hovey, Greenwich.
Clyde A. Fisher, Middletown.
John H. Goss, Waterbury.
Alternates:
Alfred C. Fuller, West Hartford.
George A. Doyle, Bridgeport.
Elmer H. Schattschneider, Middletown.
Board of compensation commissioners:
Leo J. Noonan, chairman, 54 Church Street, Hartford.
E. T. Buckingham, 955 Main Street, Bridgeport.
James J. Donohue, 43 Broadway, Norwich.
Louis Sachs, 185 Church Street, New Haven.
Joseph E. Talbot, Court House, Waterbury.

DELAWARE
Labor commission:
Thomas C. Frame, chairman.
James M. Reese.
William J. McClafferty, Jr.
Mrs. Sallie Robinson.
Leon H. Ryan.
Marguerite Postles, secretary.
Child labor division : John A. Grant, chief.
Woman’s labor division: Marguerite Postles, assistant.
Address of commission: Equitable Building, Ninth and Market Streets,
Wilmington.
Industrial accident board:
Smiley King, president.
D. P. Wharton, member.
John L. Barr, member.
Frank W. Schroder, secretary.
Address of board: Equitable Building, Ninth and Market Streets,
Wilmington.
Unemployment compensation commission:
J. Wirt Willis, chairman.
Paul Leahy.
Lawrence B. Knapp.
Wilbur Rawley.
Dr. Charles M. Wharton, executive director.
State employment service: Elmer H. Smith, director, Public Buildings,
Wilmington.
Address of commission: New Castle.

DISTRICT OF COLUMBIA
Minimum wage board:
Mrs. William Kittle, chairman.
John E. Laskey.
Fred F. Walker.
Miss Eunice Broyles, executive secretary.
Address of board: 515 D Street NW., Washington, D. C.




LIST OF OFFICES

9

Unemployment compensation board:
Melvin C. Hazen, District commissioner, ex officio chairman.
John Russell Young, District comissioner, ex officio member.
Gen. Charles W. Kutz, District commissioner, ex officio member.
D. J. Callahan, board member, representing employers.
John Locher, board member, representing employees.
John A. Marshall, executive officer.
Address of board: 470 Indiana Avenue NW., Washington, D. C.
District of Columbia Employment Center (administered by Federal Social Secu­
rity Board) : Edwin W. Jones, director.
Address of Center: 808 E Street NW., Washington, D. C.
District of Columbia Workmen’s Compensation Act: Frank A. Cardillo, deputy
commissioner, Old Land Office Building, Seventh and E Streets, NW., Washing­
ton, D. C.

FLORIDA
Industrial commission:
Boyce A. Williams, chairman.
M. J. Foley, employers’ representative.
A. W. Ritzaur, employees’ representative.
Unemployment compensation division: Fred B. Bradshaw, director.
Employment service division: Laurence S. Rickard, director.
Workmen’s compensation division: Walter E. Rountree, director.
Address of commission: Tallahassee.

GEORGIA
Department of labor: Ben T. Huiet, commissioner.
Factory inspection division: Berry F. Holbrook, director.
Bureau of unemployment compensation and employment service: J. E. B.
Stewart, executive director.
Unemployment compensation division:
William D. Dickerson, director.
A. L. Henson, assistant attorney general to the department of labor.
Clifford Walker, general counsel.
State employment service: M. A. O’Connor, director.
Industrial board (workmen’s compensation) :
Charles G. Bruce, chairman.
Arlie D. Tucker, representing employers.
Harry E. Monroe, representing employees.
A. J. Hartley, secretary-treasurer.
Address of department: State Office Building, Atlanta.

HAWAII
Department of labor and industrial relations:
Commission:
John Mason Young, chairman.
Antonio Faria.
Ronald Q. Smith.
Father John M. Coulehan.




10

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Department of labor and industrial relations— Continued.
Director: Charles Savage.
Bureau of unemployment compensation: L. Q. McComas, assistant in
charge.
Territory of Hawaii employment service: Frank J. Harlocker,
director.
Bureau of workmen’s compensation: W. M. Douglas, assistant in charge.
Bureau of labor law enforcement: Robert P. Sroat, assistant in charge.
Bureau of research and statistics: O. B. Patterson, assistant in charge.
Attorney: The Attorney General.
Address of department: McCandless Building, Honolulu.
Appeal board (City and County of Honolulu) :
L. W. Jongeneel, chairman.
Charles M. Wright.
Dr. R. W. Benz.
Address of board, Honolulu.
Industrial accident board, County of Maui: Paul F. Lada, chairman.
Industrial accident board, County of Hawaii: Henry K. Kellner, chairman.
Industrial accident board, County of Kauai: Didrik C. Hofgaard, chairman.

IDAHO
Industrial accident board:
Frank Langley, chairman.
W. L. Robison.
G. W. Suppiger.
P. H. Quirk, secretary.
Unemployment compensation and employment service divisions: Samuel D.
Hays, executive director, 159 S. Eighth Street, post-office box 520, Boise.
Address of board : Boise.
State insurance fund: John J. O’Meara, manager.
Safety inspection department: W. A. Tonning, safety inspector.
Address of fund: Boise.
Inspector of mines: Arthur Campbell, Boise.

ILLINOIS
Department of labor:
Martin P. Durkin, director.
A. L. Mclnerney, assistant director.
Address : State Capitol, Springfield; 205 West Wacker Drive, Chicago.
Division of factory inspection: John M. Falasz, chief State factory inspector.
Division of private employment agencies: W. Frank Walkowiak, chief
inspector.
Industrial commission:
Peter J. Angsten, chairman.
August J. Hummert, representing employers.
Anton Johansen, representing employees.
Joseph Lisack, representing employers.
John Moulin, representing employees.
Division of statistics and research: Clayton R. Thompson, chief.
Division of women’s and children’s employment:
Kate F. O’Connor, chief.
Anne S. Davis, assistant chief.




LIST OF OFFICES

11

Department of labor— Continued.
Division of placement and unemployment compensation: Peter T. Swanish,
director.
State employment service: Dr. A. H. R. Atwood, director.
Address of division: 222 W. North Bank Drive, Chicago.
Address of department, except where otherwise noted: 205 West
Wacker Drive, Chicago.
Department of mines and minerals:
Robert M. Medill, director, State House, Springfield.
Enoch Martin, assistant director, 447 North Union Street, Decatur.
State mining board:
Robert M. Medill, chairman ex officio.
B. H. Schull, mine officer, Pinckneyville.
Walter Gill, mine officer, Peoria.
John Mentler, mine officer, Centralia.
Joseph E. McMullen, secretary, Collinsville.

INDIANA
Department of commerce and industry: Governor Henry F. Schricker, adminis­
trative officer.
Division of labor:
Thomas R. Hutson, commissioner of labor.
William J. Curtin, assistant commissioner of labor.
Arthur H. Pierson, conciliator.
Max Schafer, conciliator.
Charles Howe, conciliator.
Louis Meisel, conciliator.
Emanuel F. Miller, statistician.
Bureau of factory inspection: William J. Curtin, director.
Bureau of boiler inspection: A. J. Conway, director.
Bureau of women and children: Mary L. Garner, director.
Industrial board:
Warren W. Martin, chairman.
August G. Mueller, member.
William P. Dennigan, member.
Edgar A. Perkins, Sr., member.
Earl Heffner, member.
Delbert E. Platt, acting secretary.
Bureau of mines and mining: Fred Ferguson, director of mine inspec­
tion.
Address of department: 404 State Capitol, Indianapolis.
Unemployment compensation division (under State department of treasury) :
Wilfred Jessup, director.
Unemployment compensation board:
Alex E. Gordon, president, representing labor.
John W. Crise, vice president, representing large employers.
Theodore B. Griffith, representing independent merchants and small
employers.
Carl H. Mullen, representing labor.
Frank G. Bates, representing State and public.
State employment service: J. Bradley Haight, acting director.
Address of division: 141 South Meridian Street, Indianapolis.
256 7 8 2°— 41-------3




12

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

IOWA
Bureau of labor:
Charles W. Harness, commissioner.
B. W. Stearns, statistician.
Address of bureau: State House, Des Moines.
Workmen’s compensation service:
John T. Clarkson, industrial commissioner.
Ralph U. Woodcock, deputy commissioner.
C. H. Greenley, secretary.
L. C. Clark, claims auditor.
Oliver J. Fay, M. D., medical counsel.
Address of service: State House, Des Moines.
State bureau of mines:
E. A. Farnsworth, inspector, first district, Centerville.
R. T. Rhys, inspector, second district, Ottumwa.
J. E. Jeffreys, inspector, third district, Des Moines.
George Duckworth, secretary, State House, Des Moines.
Unemployment compensation commission:
Claude M. Stanley, representing employers, chairman.
Peter J. Kies, representing public, vice chairman.
Joseph R. Pefferle, representing employees.
State employment service: William S. Barnes, director.
Address of commission: 1020 Locust Street, Des Moines.

KANSAS
State labor department: Jeff A. Robertson, State labor commissioner.
Research division: J. Herb Wilson, director.
Factory, mill, and mine division: Jeff A. Robertson, administrator.
Chief mine inspector: John Delplace, Pittsburg.
Women’s and children’s division: Nellie Kennedy, director.
Wage-hour division: Jeff A. Robertson, administrator.
Unemployment compensation division: Charles B. Newell, director, Masonic
Temple Building, Topeka.
State employment service: Glenn L. Warders, director, Masonic Temple
Building, Topeka.
Address of department, except where otherwise noted: 801 Harrison,
Topeka.
Office of workmen’s compensation commissioner:
Erskine Wyman, workmen’s compensation commissioner.
Henry E. Martz, examiner.
Simeon Webb, examiner.
Address of office: 801 Harrison Street, Topeka.

KENTUCKY
Department of industrial relations: William C. Burrow, commissioner.
Minimum wage division: Clay Copeland, supervisor.
Labor and statistics division: John R. Walsh, manager, Louisville.
Workmen’s compensation board:
James B. Milliken, chairman.
W. J. Fields, member.
Chas. G. Franklin, member.
John M. Bull, secretary.
Dan Lally, actuary.




LIST OF OFFICES

13

Department of industrial relations— Continued.
Unemployment compensation commission:
Robert B. Hensley, representing public, acting chairman.
John C. C. Mayo, Jr., representing employers.
Omer C. Stubbs, representing employees.
State employment service: William H. Fray sure, director.
Industrial safety rules board:
W. C. Burrow, chairman.
Chas. P. Williams, representing employees.
James Line, representing employees.
W. A. Jordan, representing employers.
P. M. Millett, representing employers.
Address of department, except where otherwise noted: Frankfort.
Department of mines and minerals: G. M. Patterson, chief, University of Ken­
tucky, Lexington.
Coal-mining division: W. E. Wheeler, senior mine and scale inspector,
Pikeville.
Geological division: D. J. Jones, geologist, Lexington.

LOUISIANA
Department of labor:
A. P. Harvey, director of labor, Capitol Building, Baton Rouge.
P. J. Charlet, administrator.
Division of employment security: H. R. Bishop, chief.
Division of unemployment security : H. D. Turcan, chief.
Division of women and children in industry : (Vacancy), chief.
Board of review: John Smith, Jr., referee of appeals.
Address of department, except where otherwise noted: Capitol Annex,
Baton Rouge.

MAINE
Department of labor and industry: Jesse W. Taylor, commissioner.
Division of boiler inspection : Edward K. Sawyer, chief inspector.
Industrial safety division: W. E. Chase, Jr., director.
Address of department: Augusta.
Industrial accident commission:
Donald D. Garcelon, chairman.
Earle J. Russell.
Donald B. Partridge.
Jesse W. Taylor, ex officio, commissioner of labor.
Pearce J. Francis, ex officio, insurance commissioner.
Address of commission : Augusta.
State board of arbitration and conciliation:
Charles M. Taylor, chairman.
Paul V. Mclntyer.
Raymond J. Malone, secretary.
Address of board: Augusta.
Unemployment compensation commission:
Clifford A. Somerville, representing public, chairman.
Myron E. Bennett, representing employers.
Charles E. Fortin, representing employees.
State employment service: Paul E. Jones, director.
Address of commission: 311 Water Street, Augusta.




14

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

MARYLAND
Office of commissioner of labor and statistics:
John M. Pohlhaus, commissioner.
Mrs. Margaret W. Kimble, administrative assistant.
Mrs. Madeleine D. Sanford, statistician.
Miss Mary M. Wootton, supervisor of children’s division.
William D. Bloom, chief industrial inspector.
Harry A. Le Brun, chief inspector of street trades.
Lynn M. Cave, chief boiler inspector.
Arthur P. Lamb, deputy boiler inspector.
Address of office: 120 West Redwood Street, Baltimore.
Bureau of mines: John J. Rutledge, chief mine engineer, State Office
Building, Annapolis.
Mine and examining board: John J. Rutledge, chairman, State Office
Building, Annapolis.
State industrial accident commission:
Charles E. Moylan, chairman.
Frederic P. Adkins.
Charles B. Bosley.
Vivian V. Simpson.
Albert E. Brown, secretary.
Joseph A. Haller, director of safety.
Miss R. O. Harrison, director of claims.
Herbert C. Blake, M. D., chief medical examiner.
Gladys S. Tunstall, statistician.
Occupational diseases medical board:
Raymond Hussey, M. D., chairman.
Nathan B. Herman, M. D.
John W. Pierson, M. D.
State accident fund: James E. Green, Jr., superintendent.
Address of commission: Equitable Building, Baltimore.
Unemployment compensation board:
William M. Maloy, chairman.
Joseph P. McCurdy.
Russell S. Davis.
Unemployment compensation division: Stephen C. Cromwell, director.
Employment service division: David L. B. Fringer, director.
Address of board: Baltimore Trust Building, Baltimore.

MASSACHUSETTS
Department of labor and industries:
James T. Moriarty, commissioner.
Mrs. Hattie H. Smith, assistant commissioner.
Associate commissioner (constituting the board of conciliation and arbitra­
tion and the minimum-wage commission) :
Charles H. Cole, chairman.
Lewis R. Hovey, representing employers.
Daniel J. Boyle, representing labor.
Veronica A. Lynch, secretary.
Division of industrial safety: William H. Wellen, director.
Division of statistics: Roswell F. Phelps, director.
Division of standards: John P. McBride, director.




LIST OF OFFICES

15

Department of labor and industries— Continued.
Division of minimum wage: Katherine A. Foley, director.
Division on the necessaries of life: John P. McBride, director.
Division of occupational hygiene: Manfred Bowditch, director, 23 Joy Street,
Boston.
Address of department, except where otherwise noted: Statehouse,
Boston.
Division of unemployment compensation (in department of labor and industries
but in no respect subject to jurisdiction thereof) :
Robert E. Marshall, director.
Dewey G. Archambault, assistant director.
Fred J. Graham, assistant director.
William F. Howe, assistant director.
W. Rea Long, assistant director.
Division of public employment offices: Frederick J. Graham, director, 100
Nashua Street, Boston.
Address of division except where otherwise noted: 1 State Street,
Boston.
Labor relations commission (in department of labor and industries but in no
respect subject to jurisdiction thereof) :
Chester T. Skibinski, chairman.
Michael F. Phelan.
Francis M. Curran.
Harold L. Burke, executive secretary.
Address of commission: 294 Washington Street, Boston.
Department of industrial accidents:
Mrs. Emma S. Tousant, chairman.
Daniel J. Sullivan.
James Farrell.
Thomas L. Thistle.
John H. Morris.
Nazzareno Toscano.
Cyrus C. Rounseville.
Edward P. Doyle, secretary.
Address of department: Statehouse, Boston.

MICHIGAN
Department of labor and industry:
John W. Gibson, chairman and labor commissioner.
David M. Martin, compensation commissioner.
Frederick G. Palliaer, compensation commissioner.
Harold E. Bledsoe, compensation commissioner.
Elizabeth L. Belen, compensation commissioner.
James L. Hill, compensation commissioner.
Joseph Koski, secretary.
John E. Cogan, statistician.
Address of department: 630 State Office Building, Lansing.
State accident fund (under supervision of department of insurance) : W. C.
Bishop, manager, Prudden Building, Lansing.
Unemployment compensation commission:
Henry Dattner, chairman.
Felix H. H. Flynn.
Dr. Robert M. Ashley.
John Reid.
Varnum B. Steinbaugh, executive director.




16

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Unemployment compensation commission— Continued.
Unemployment compensation division: John Rooks, director.
State employment service: George W. Cross, acting director.
Address of commission: 14320 Woodward Ave., Detroit.
Labor mediation board:
Thomas Donahue, Detroit, chairman.
Arthur E. Raab, Flint.
Walter Moers, Lansing.
G. Franklin Killeen, Flint, executive secretary.
Address of board: Lansing.

MINNESOTA
Department of labor and industry:
Industrial commission:
N. H. Debel, chairman.
P. J. O’Connor, commissioner.
J. D. Williams, commissioner.
E. D. McKinnon, secretary.
Emily L. Olson, assistant secretary.
Division of accident prevention: A. E. Smith, chief.
Division of boiler inspection: Harry S. Brunson, chief.
Division of painting standards: F. M. Peters, secretary, 2639 University
Avenue, St. Paul.
Division of statistics: Carl E. Dahlquist, chief.
Division of steamfitting standards: Frank X. Gormley, secretary.
Division of voluntary apprenticeship: Frank G. Musala, director.
Division of women and children: Florence A. Burton, chief.
Division of workmen’s compensation: Joseph Harkness, Jr., chief.
Address of department, except where otherwise noted: 137 State Office
Building, St. Paul.
Labor conciliator (in department of labor and industry but not subject to its
jurisdiction) : Alfred P. Blair, 255 Shubert Building, St. Paul.
Division of employment and security (in department of social security) : Victor
Christgau, director, 369 Cedar Street, St. Paul.

MISSISSIPPI
Bureau of industrial hygiene and factory inspection:
J. W. Dugger, M. D., director.
Mrs. Anne Gaines, secretary.
Address of bureau: Mississippi State Board of Health, Jackson.
Unemployment compensation commission:
Carl Freiler, chairman, Canton.
F. F. Parsons, commissioner, northern district, Columbus.
Frank C. Glenn, commissioner, southern district, Hattiesburg.
Charles B. Cameron, executive director.
Harry M. Bryan, legal counsel.
R. L. Lambright, chief of benefit payments department.
Arthur L. Rogers, Jr., chief of research and information.
State employment service: Raymond L. Sullivan, director, 524 East Capitol
Street, Jackson.
Address of commission, except where otherwise noted: Post-office box
1699, Jackson.




LIST OF OFFICES

17

MISSOURI
Department of labor and industrial inspection:
Orville S. Traylor, commissioner.
Tom R. Taylor, chief clerk.
Roy E. Sibley, statistician.
Julia C. Beach, deputy labor commissioner, 1005 Waltower Building,
Kansas City.
Lottie C. Walsh, deputy labor commissioner, 921 Mart Building, St.
Louis.
Address of department, except where otherwise noted: State Office
Building, Jefferson City.
Workmen’s compensation commission:
Edgar C. Nelson, chairman.
R. Robert Cohn.
Frank J. Lahey.
Spencer H. Givens, secretary.
Address of commission: State Office Building, Jefferson City.
State bureau of mines, inspection department: Arnold Griffith, chief inspector,
State Office Building, Jefferson City.
Unemployment compensation commission:
Andrew J. Murphy, Sr., representing public, chairman.
Edward C. Crow, representing employers.
Harry P. Drisler, representing employees.
Unemployment compensation division: Harry G. Waltner, Jr., director.
State employment service division: Will S. Denham, director.
Address of commission: Jefferson City.

M O NTAN A
Department of agriculture, labor, and industry: Albert H. Kruse, commissioner.
Division of labor and publicity: Eugene C. Burris, commissioner.
Address of department: Helena.
Industrial accident board:
J. Burke Clements, chairman.
John T. Holmes, State auditor, member.
Albert H. Kruse, State commissioner of agriculture, labor, and industry,
member.
George Niewoehner, secretary.
Bureau of safety inspection: Nona McRae, chief clerk.
Address of board: Helena.
Unemployment compensation commission:
Barclay Craighead, chairman.
Louis De Nayer.
George R. Shepard.
Unemployment compensation division: John P. O’Donnell, director.
State employment service: John W. Nelson, director.
Address of commission: Helena.

NEBRASKA
Department of labor: O. M. Olsen, commissioner.
Bureau of inspection:
Neil Collins.
(Vacancy.)
John Larsen.
Alfred P. Smith.




18

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Department of labor— Continued.
Unemployment compensation division: R. T. Malone, director.
Employment service division: (Vacancy), director.
Address of department: State Capitol, Lincoln.
Workmen’s compensation court:
Frank M. Coffey, presiding judge.
Charles E. Jackman, judge.
Lawrence F. Welch, judge.
Fern Anthony, clerk.
Address of court: State Capitol, Lincoln.

NEVADA
Department of labor: R. N. Gibson, commissioner.
Unemployment compensation division: A. L. McGinty, director.
State employment service: B. F. Donovan, director.
Address of department: Capitol Annex, Carson City.
Industrial commission:
Dan J. Sullivan, chairman.
R. N. Gibson.
Alex L. Tannahill.
A. J. Hood, M. D., chief medical adviser, Reno.
Address of commission: Carson City.
Inspector of mines: Matt Murphy, Carson City.

NEW HAMPSHIRE
Bureau of labor : John S. B. Davie, commissioner.
Unemployment compensation division: Gordon P. Eager, administrator.
State employment service: Mrs. Abby L. Wilder, director.
Address of bureau : Concord.
State board of conciliation and arbitration:
Walter F. Duffy, representing manufacturers.
Karl E. Dowd, representing public.
K. E. Merrill, representing labor.
Address of board: Concord.

NEW JERSEY
Department of labor: John J. Toohey, Jr., commissioner.
Bureau of general and structural inspection and explosives: C. George
Krueger, deputy commissioner of labor.
Bureau of hygiene, sanitation, and mine inspection: John Roach, deputy com­
missioner of labor.
Bureau of electrical and mechanical equipment: C. George Krueger and
John Roach, acting chiefs.
Bureau of statistics and records: James A. T. Gribbin, deputy commissioner.
Bureau of women and children: Mary C. McGowan, director.
Bureau of engineers’ license, steam boiler, and refrigerating plant inspection:
Joseph F. Scott, deputy commissioner.
Bureau of workmen’s compensation:
John J. Toohey, Jr., commissioner.
Daniel A. Spair, deputy commissioner and secretary.
Charles E. Corbin, deputy commissioner.




LIST OF OFFICES

19

Department of labor— Continued.
Bureau of workmen’s compensation— Continued.
Harry S. Medinets, deputy commissioner.
John J. Stahl, deputy commissioner.
John C. Wegner, deputy commissioner.
Stephen J. Lorenz, deputy commissioner.
Harry H. Umberger, deputy commissioner.
Bureau of minimum wage:
John Roach, director.
Mary C. McGowan, assistant director.
James A. T. Gribbin, assistant director.
Edward J. Flynn, supervisor.
Maurice A. Kaltz, counsel.
Bureau of private employment agencies: George H. Kopp, director.
Bureau of wage collection:
Joseph Pawloski, referee.
Joseph A. Burns, referee.
Counsel: William J. Egan.
Address of department: Trenton.
Unemployment compensation commission:
Joseph G. Buch, chairman.
John J. Toohey, Jr.
(Vacancy.)
Ernest Eger.
Vincent J. Murphy.
Mrs. Mary G. Roebling.
Hugh A. Kelly.
Harold G. Hoffman, executive director.
Employment service division: Russell J. Eldridge, director, 1060 Broad
Street, Newark.
Address of commission, except where otherwise noted: Trenton Trust
Building, Trenton.

NEW MEXICO
Labor and industrial commission:
Charles Lembke, chairman, Albuquerque.
H. H. Williams, member, Raton.
Labor commissioner: Vincent J. Jaeger, Santa Fe.
Address all communications to labor commissioner.
State inspector of mines: Warren Bracewell, Albuquerque.
Unemployment compensation commission:
Roy L. Cook, chairman-executive director.
H. W. Kane.
H. C. Neuffer.
Address of commission: Box 1301, Albuquerque.
State employment service: James C. Mitchell, director, Occidental Building,
Albuquerque.

NEW YORK
Department of labor:
Frieda S. Miller, industrial commissioner.
Michael J. Murphy, deputy industrial commissioner.
Godfrey P. Schmidt, deputy industrial commissioner.




20

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Department of labor— Continued.
Rose Schneiderman, secretary.
Sylva Beyer, secretary to industrial commissioner.
Industrial board:
Richard J. Cullen, chairman.
Clarence F. Conroy.
James A. Corcoran.
John A. Kosinki.
Nelle Swartz.
Board of standards and appeals:
William J. Picard, chairman.
Joseph P. Craugh.
Raymond M. Fisher.
Labor relations board:
Rev. Dr. John P. Boland, chairman.
George L. Cassidy.
Paul M. Herzog.
Labor mediation board:
Arthur S. Meyer, chairman.
Jules S. Freund, executive secretary.
Thomas L. Norton.
Max Meyer.
Mabel Leslie.
Paul R. Hays.
Labor publications editor: William T. Whittemore.
Bureau of accounts: George H. Tobler, chief accountant.
Division of self-insurance and bureau of finance:
Matthew T. Howard, finance officer.
Albert C. Dilworth, associate self-insurance examiner.
Division of workmen’s compensation: Ralph R. Boyer, director.
Bureau of medical examination: Raphael Lewy, M. D., chief medical
examiner.
Compensation medical registration unit: Hugh J. Murphy, registrar.
Division of inspection: George C. Daniels, director.
Bureau of factory inspection: John Hofmann, chief.
Bureau of mercantile inspection : N. H. Herzberger, acting chief.
Bureau of boiler inspection: William H. Furman, chief, Albany.
Bureau of mines, tunnels, quarries, and explosives: G. Werner, super­
vising inspector, Albany.
Bureau of building constructions and public assembly: Charles J.
Denning, supervising inspector.
Bureau of public work: Peter A. Doyle, chief.
Division of engineering: Daniel E. Bellows, director, Albany.
Division of placement and unemployment insurance: Milton O. Loysen,
executive director, 342 Madison Avenue, New York City.
State employment service: Richard C. Brockway, director, 342 Madison
Avenue, New York City.
Bureau of junior placement: Clare L. Lewis, chief, 342 Madison Avenue,
New York City.
Division of statistics and information: Dr. Eugene B. Patton, director.




LIST OF OFFICES

21

Department of labor— Continued.
Division of women in industry and minimum wage: Kate Papert, director.
Bureau of research: Mabel Lewis.
Bureau of home-work inspection: Alexander Bell, chief.
Bureau of enforcement of woman and child labor law s: Felice J. Louria,
chief.
Bureau of labor welfare: Lillian R. Sire, chief.
Division of bedding: C. W. Schmitt, director, 124 East Twenty-eighth Street,
New York City.
Division of industrial hygiene: Leonard Greenburg, M. D., executive director.
Division of industrial code:
George P. Keogh, referee.
Edward J. Pierce, referee.
John Coggeshall, referee.
Frederick Pavlicek, referee.
State insurance fund:
Nicholas W. Muller, executive director, 625 Madison Avenue, New York
City.
Address of department, except where otherwise noted: 80 Centre
Street, New York City.

NORTH CAROLINA
Department of labor: Forrest H. Shuford, commissioner.
Division of statistics: (Vacancy), chief statistician.
Division of standards and inspections: Lewis P. Sorrell, chief inspector.
Division of service to war veterans: Frank M. Sasser, service officer, Fayette­
ville.
Bureau of labor for the deaf: J. M. Vestal, chief.
Division of apprenticeship training: C. L. Beddingfield, director.
Address of department, except where otherwise noted: Raleigh.
Industrial commission:
T. A. Wilson, chairman.
Buren Jurney, representing public.
Pat Kimzey, representing employers.
James S. Massenburg, secretary.
W. W. Leinster, chief claims examiner.
W. C. Horton, M. D., medical director.
Advisory medical committee:
T. F. Vestal, M. D., chairman, Raleigh.
J. Donnelly, M. D., Charlotte.
H. F. Easom, M. D., Sanatorium.
Address of commission, except where otherwise noted: Raleigh.
Unemployment compensation commission: Maj. A. L. Fletcher, chairman.
Compensation division: E. W. Price, director.
State employment service division: R. Mayne Albright, director.
Address of commission: Raleigh.




22

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

NORTH DAK O TA
Department of agriculture and labor:
Math Dahl, commissioner.
H. R. Martinson, labor commissioner.
Minimum-wage department: (Vacancy), secretary.
Address of department: Bismarck.
Workmen’s compensation bureau:
P. B. Sullivan, chairman.
Adolph Michelson.
R. H. Walker.
Leonard H. Miller, secretary.
W. H. Bodenstab, M. D., medical director.
Division of unemployment compensation: W. Ray Reichert, director.
State employment service: F. W. Hunter, director, 217^ Broadway, Little
Building, Bismarck.
Address of bureau, except where otherwise noted: Bismarck.
Department of mine inspection: Sylvester Binek, inspector, Bismarck.

OHIO
Department of industrial relations:
George A. Strain, director.
Nelson Hovey, assistant director.
Division of labor statistics: Albert Azolino, chief.
Division of factory and building inspection: Estey A. Kern, chief.
Division of boiler inspection: Stanley Cherrington, acting chief.
Division of examiners of steam engineers: Carl Daubenmire, chief.
Division of mines: Marcus Kerr, chief.
Division of minimum wage: James P. Walsh, Jr., superintendent.
Address of department: State Office Building, Columbus.
Industrial commission:
W. T. Blake, chairman.
J. A. White.
C. H. Knisley.
Don W . Wiper, secretary.
Sidney McCurdy, M. D., supervisor medical section.
Division of safety and hygiene:
Thomas P. Kearns, superintendent.
Carl C. Beasor, chief statistician.
Address of commission: State Office Building, Columbus.
Bureau of unemployment compensation: H. C. Atkinson, administrator.
Unemployment compensation division: G. S. Kallenbaugh, director.
Employment service division: Wade Hammond, director.
Address of bureau: 427 Cleveland Avenue, Columbus.

OKLAHOMA
Department of labor:
W. A. Pat Murphy, commissioner.
Jim Hughes, assistant commissioner.
Bureau of factory inspection: Fred Kemp, chief factory inspector.
Bureau of boiler inspection: W. L. Newton, chief boiler inspector.
Division of women and children in industry: Zelda Harrell, chief inspector.




LIST OF OFFICES

23

Department of labor— Continued.
State board of arbitration and conciliation:
W. A. Pat Murphy, chairman.
Jim Hughes, secretary.
Division of unemployment compensation and placement: Kirk Woodliff,
director, American National Bank Building, Oklahoma City.
Unemployment compensation board:
Hunter Martin, representing public, chairman.
Walter Smith, representing employees.
Guy Pafford, representing employees.
E. J. O’Connor, representing employers.
Frank Hawkins, representing employers.
State employment service: Cletus A. Hamilton, acting director, American
National Bank Building, Oklahoma City.
Address of department, except where otherwise noted: State Capitol,
Oklahoma City.
Industrial commission:
William L. Fogg, chairman.
George E. Fisher.
Mat McElroy.
C. W. Miller.
T. W. Ottesen.
Esther Moss, secretary.
Address of commission : State Capitol, Oklahoma City.
State insurance fund: Mott M. Keys, manager, Capitol Office Building, Oklahoma
City.
Chief inspector of mines, oil, and gas: Robert H. Brown, State Capitol, Oklahoma
City.

OREGON
Bureau of labor:
C. H. Gram, commissioner, State Library Building, Salem.
W. E. Kimsey, chief deputy commissioner, 1130 Southwest Third Avenue,
Portland.
William A. Carter, Jr., attorney, 1130 Southwest Third Avenue, Portland.
Wage and hour commission:
Mrs. C. W. Hayhurst, chairman, 2042 Southwest Madison Street,
Portland.
Frank Vincent, commissioner, 631 Northeast Clackamas Street, Portland.
Howard S. Merriam, commissioner, Goshen.
C. H. Gram, executive secretary, 1130 Southwest Third Avenue, Portland.
State industrial accident commission:
L. O. Arens, chairman.
T. Morris Dunne, commissioner.
C. M. Rynerson, commissioner.
J. D. Berwick, comptroller.
(Vacancy), safety director, 427 Southwest Eleventh Street, Portland.
Dr. Charles R. McClure, chief medical examiner, 427 Southwest Eleventh
Street, Portland.
Address of commission, except where otherwise noted: State Office
Building, Salem.
State unemployment compensation commission:
T. Morris Dunne, representing employers, chairman.
L. O. Arens, representing public.




24

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

State unemployment compensation commission— Continued.
C. M. Rynerson, representing employees.
S. A. Gaiser, administrator.
State employment service: L. C. Stoll, director.
Address of commission: 550 Marion Street, Salem.
State board of conciliation:
Rev. Raymond B. Walker, chairman, 1126 Southwest Park Avenue,
Portland.
Charles N. Ryan, 226 State Street, Salem.
John O’Neill, secretary, 5765 Northeast Cleveland Street, Portland.

PENNSYLVANIA
Department of labor and industry:
Lewis G. Hines, secretary.
Frank K. Boal, deputy secretary.
Industrial board:
Lewis G. Hines, chairman.
Frank Burch.
Albert N. Custer.
Mrs. M. J. Keane Rau.
Wilbert Wear.
Industrial injury compensation administrator: William H. Chesnut.
Bureau of workmen’s compensation : William H. Chestnut, director.
State workmen’s insurance fund: George E. Gwilliam, manager.
State workmen’s insurance board:
Lewis G. Hines, chairman.
F. Clair Ross, State treasurer.
Matthew H. Taggart, insurance commissioner.
Workmen’s compensation board:
Daniel G. Murphy, chairman.
Wilmer M. Jacoby.
Leo G. Knoll.
William M. Chesnut, secretary.
Lewis G. Hines, ex officio.
Labor standards enforcement administration:
Bureau of inspection and enforcement: Harry D. Immel, director.
Bureau of industrial standards: William L. Boylan, director.
Bureau of women and children: Mrs. Mary Rice Morrow* director.
Bureau of hours and minimum wages:
Harry D. Immel.
Mrs. Mary Rice Morrow.
Unemployment compensation and employment administrator: Lewis G.
Hines.
Bureau of unemployment compensation and employment service:
Ernest Kelly, director.
William E. Collier, associate director of unemployment compen­
sation.
H.
Raymond Mason, associate director of employment service.
Unemployment compensation board of review: P. Stephen Stahlnecker,
chairman.
Labor disputes administration:
Bureau of mediation, Charles Kutz, director.
Labor relations board:
Levi G. Lichliter, chairman.




LIST OF OFFICES

25

Department of labor and industry— Continued.
Labor disputes administration— Continued.
Labor relations board— Continued.
Harry Gifford.
William I. Dickel.
Jacob B. Bryerton, secretary.
Bureau of research and information: Mrs. Margaret M. Memmert, director.
Address of department: Harrisburg.
Department of mines: Richard Maize, secretary of mines, Harrisburg.

PHILIPPINE ISLANDS
Department of labor:
(Vacancy), secretary.
Vicente de la Cruz, undersecretary of labor.
Jose Figueras, chief labor inspector.
Juan L. Lanting, administrative officer.
Division of public defenders : Cecilio I. Lim, chief.
Immigration division: Engracio Fabre, chief.
Administrative division : Antonio Mendoza, chief.
Claims division: Nieves Baens del Rosario, chief.
Marine and employment division: Ricardo Reyes, chief.
Division of labor statistics: Rosendo Regalado, chief.
Chief medical officer: Jose Santillan.
Social improvement division: Luis Manalang, acting chief.
Senior safety engineer: Primo Maliuanag.
Address of department: Manila.

PUERTO RICO
Department of labor:
(Vacancy), commissioner.
William D. Lopez, assistant commissioner.
Vicente Reyes Fitzpatrick, secretary.
Board of examiners of social workers:
Monserrate S. de Pal£s, president.
Porfirio Diaz Santana, vice president.
Carmen Rivera de Alvarado.
Georgina Pastor.
Manuel Cabranes.
Celia Nunez de Bunker.
Ludgarda M. de Asencio.
Manuel F. Rodriguez Linares.
Mediation and conciliation commission:
Luis Villaronga, chairman.
Lupercio Colberg, representing employers.
Jaime Annexy, Jr., representing employers.
Gabriel Blanco, representing organized labor.
Jose C. Menendez, representing organized labor.
Division of economic social research and investigations: Germ&n P. Nater,
director.
Wage protection and claims bureau: Pedro Santana, Jr., chief.
Bureau of women and children in industry: Felicia Boria, directress.
Homestead division:
William D. L6pez, chief.
Bias Oliveras, in charge of labor settlements section.
Harry B. Llenza, in charge of farming section.




26

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Department of labor— Continued.
Division of inspection, investigation, and diffusion of labor laws: Sandalio E.
Alonso, chief.
Division of accounts, property, and statistics: Jose Raul Rosario, chief.
Employment service:
Pedro San Miguel, chief (Puerto Rico).
Jose M. Vivaldi, assistant chief (New York, N. Y.).
Industrial commission (workmen’s compensation service) :
M. Leon Parra, chairman.
F. Paz Granela, commissioner.
Juan M. Herrero, commissioner.
Joaquin A. Becerril, secretary.
Minimum wage board: (Vacancy), chairman.
Social insurance commission: (Vacancy), chairman.
Address of department: El Arsenal, San Juan.

RHODE ISLAND
Department of labor: William L. Connolly, director of labor.
Division of labor relations: Joseph T. Cahir, chief.
Division of industrial inspection: Everett S. Carpenter, chief.
Division of women and children: Mrs. Margaret F. Ackroyd, chief.
Division of workmen’s compensation: Edward I. Friedman, chief.
Division of census and statistics: Walter T. Dromgoole, chief.
Address of department: Providence.
Unemployment compensation board:
Mortimer Newton, representing public, chairman.
Arthur P. Patt, representing labor.
Joseph H. Cull, representing employers.
Charles S. Bolwell, executive secretary.
State employment service: Thomas H. Bride, Jr., director.
Address of board: 130 West Exchange Street, Providence.
Industrial sanitation section (under department of health) :
Joseph Wuraftic, chief.
James P. Deery, M. D., industrial hygienist.
Address of section: 331 State Office Building, Providence.

SOUTH CAROLINA
Department of labor: W. Rhett Harley, commissioner.
Division of standards and statistics: G. H. Lucas, director.
Division of inspection: C. P. Scovill, director.
Address of department: State Office Building, Columbia.
Industrial commission:
John H. Dukes, chairman.
William B. Todd.
John W. Duncan.
I. L. Hyatt.
Coleman C. Martin.
J. D. Miot, secretary.
Address of commission: Calhoun Office Building, Columbia.
Unemployment compensation commission:
S. B. Pratt, Jr., chairman.
A. J. Hatfield.




LIST OF OFFICES

27

Unemployment compensation commission— Continued.
Cole L. Blease.
C. M. Wilson, executive director.
State employment service division: J. L. Keitt, director.
Unemployment compensation division: C. F. Elliott, director.
Address of commission, 1003 Main Street, Columbia.

SOUTH DAK O TA
Office of industrial commissioner:
Leo A. Temmey, industrial commissioner.
Sterling H. Clark, deputy industrial commissioner.
Address of office: Pierre.
State mine inspector: H. H. Stewart, Deadwood.
Unemployment compensation commission:
J. W. Kaye, chairman.
Giles W. Anderson, vice chairman.
Frank Siewert, secretary.
State employment service: Ned McDonald, director.
Address of commission: 416 South Lincoln Street, Aberdeen.

TENNESSEE
Department of labor.
S. E. Bryant, commissioner.
Beverly Harrington, secretary.
Division of factory inspection: C. J. Lynch, chief inspector.
Division of mines: J. A. Welch, chief inspector.
Division of workmen’s compensation: Dave Hanly, superintendent.
Unemployment compensation division : W. O. Hake, executive director.
State employment service: Paul Jessen, director.
Address of department: Cotton States Building, Nashville.

TEXAS
Bureau of labor statistics:
Joe Kunschik, commissioner.
Travis McCall, first assistant to the commissioner.
T. Y. Collins, chief deputy.
Clarine Gray, secretary.
Address of bureau: Austin.
Industrial accident board:
Otto Studer, chairman.
H. Fred Martin, member.
T. B. Hill, member.
Bernice Grieder, secretary.
Address of board: Austin.
Unemployment compensation commission:
Orville S. Carpenter, representing public, chairman.
C. It. Miller, representing employers.
Patrick D. Moreland, representing labor.
Unemployment compensation division: Herbert J. Frensley, director.
State employment service: J. H. Bond, acting director, 417-420 Scarbrough
Building, Austin.
Address of commission: Austin.




28

LABOR OFFICES IN TH E UNITED STATES AND IN CANADA

UTAH
Industrial commission: 1
William M. Knerr, chairman.
Frank A. Jugler.
(Vacancy.)
Carolyn I. Smith, secretary.
State insurance fund: Charles A. Caine, manager.
Coal-mine inspector: John Taylor.
Metal-mine inspector: E. A. Hodges.
Department of placement and unemployment insurance: Ray R. Adams,
director.
State employment service: Joseph S. Mayer, director, 19 West South
Temple Street, Salt Lake City.
Address of commission, except where otherwise noted: State
Capitol, Salt Lake City.

VERMONT
Department of industrial relations: Howard E. Armstrong, commissioner.
Division of factory inspection : Charles A. Root, chief factory inspector.
Address of department: Montpelier.
Unemployment compensation commission:
Sterry R. Waterman, chairman.
Earl F. Horsford.
William L. McKee.
Unemployment compensation division: William L. McKee, director.
State employment service: E, Reynold Johnson, director, 7 School
Street, post-office box 433, Montpelier.
Address of commission, except where otherwise noted: Montpelier.

VIRGINIA
Department of labor and industry:
Thomas B. Morton, commissioner.
J. Newton Maxey, assistant commissioner.
Mary A. Deveraux, secretary.
Division of mines: C. P. Kelly, chief.
Division of factory inspection: L. C. Crump, chief.
Division of women and children: Naomi S. Cohn, director.
Division of research and statistics: Dr. R. H. Barker, director.
Apprenticeship council: Harry J. Smith, director.
Address of department: Richmond.
Department of workmen’s compensation, industrial commission:
W. H. Nickels, Jr., chairman.
W . F. Robinson.
Parke P. Deans.
W. F. Bursey, secretary.
W. B. Davis, statistician.
Address of commission: State Office Building, Richmond.
Unemployment compensation commission:
Edwin S. Reid, chairman.
Thomas B. Morton.
Frank P. Evans.
* Also administers labor relations act.




LIST OF OFFICES

29

Unemployment compensation commission— Continued.
State employment service: Frank A. Cavedo, director, 308 Broad-Grace
Arcade Building, Richmond.
Address of commission, except where otherwise noted: Richmond.

WASHINGTON
Department of labor and industries: Robert H. Harlin, director.
Division of industrial insurance:
Jay Olinger, supervisor of industrial insurance.
William Steele, M. D., chief medical adviser.
Division of safety:
Ed Sorger, supervisor of safety.
J. E. Bergin, mine inspector.
Division of industrial relations:
Ed Sorger, supervisor of industrial relations.
R. M. Van Dorn, statistician.
Industrial welfare committee:
J. W. Hoover, director of labor and industries, chairman.
Jay Olinger, supervisor of industrial insurance.
Ed Sorger, supervisor of industrial relations.
R. M. Van Dorn, statistician.
Address of department: Olympia.
Department of unemployment compensation and placement: Jack E. Bates,
commissioner.
Unemployment compensation division: Frank Ryan, supervisor.
State employment service: Albert F. Hardy, supervisor.
Address of department: Olympia.

WEST VIRGINIA
Department of labor:
Chas. Sattler, commissioner.
Roy Sutphin, assistant.
Address of department: Charleston.
Workmen’s compensation department:
Albert C. Mathews, commissioner.
B. C. Downing, assistant to commissioner.
Chauncey H. Browning, secretaiy.
C. P. Wilson, assistant secretary.
Paul V. Sutherland, chief of claim department.
Address of department: Charleston.
Department of mines: N. P. Rhineliart, chief, Charleston.
Department of unemployment compensation: Dr. G. C. Robertson, director,
Charleston.
State employment service: A. C. Carey, chief, Chamber of Commerce
Building, Charleston.

WISCONSIN
Industrial commission:
Voyta Wrabetz, chairman.
Harry J. Burczyk, commissioner.
C. L. Miler, commissioner.
Helen E. Gill, secretary.




30

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Industrial commission— Continued.
Safety and sanitation department: R. McA. Keown, engineer.
Workmen’s compensation department: H. A. Nelson, director.
Apprentice department: Walter F. Simon, supervisor.
Woman and child labor department:
Taylor Frye, director.
Maud Swett, field director, Milwaukee.
Statistical department: Orrin A. Fried, statistician.
Unemployment compensation department: Paul A. Raushenbush, director.
State employment service: Harry Lippart, director.
Address of commission, except where otherwise noted: 1 W. Wilson
Street, Madison.
Employment relations board:
Henry C. Fuldner, chairman.
L. E. Gooding.
R. Floyd Green.
Address of board: Public Welfare Building, 315 South Carroll Street,
Madison.

WYOMING
Department of labor and statistics:
Roy Sheer, commissioner.
A. H. Royce, deputy commissioner.
Address of department: Cheyenne.
Child labor board:
Roy Sheer, secretary.
Dr. C. M. Keith.
Ray E. Robertson.
Address of board: Cheyenne.
Coal-mine inspection department:
J. M. Sampson, Rock Springs.
Robert Reay, Rock Springs.
R. E. Gildroy, Sheridan.
Workmen’s compensation department (under State treasurer’s office) :
Mart T. Christensen, State treasurer.
C. B. Morgan, deputy treasurer.
J. T. Broderick, department manager.
Jack Tweed, assistant manager.
Address of department: Cheyenne.
Employment security commission:
Roy Sheer, chairman.
G. O. Housley.
C. P. Sorenson.
Thomas Nicholas, acting executive director.
State employment service: Tracy N. Shaw, director, P & R Building,
post-office box 840, Casper.
Address of commission, except where otherwise noted: P & R Build­
ing, Casper.




List of Offices in Canada
DOMINION
Department of Labor:
Norman A. McLarty, Minister.
Bryce M. Stewart, Deputy Minister.
A. MacNamara, Associate Deputy Minister.
Gerald H. Brown, Assistant Deputy Minister.
M. S. Campbell, Chief Conciliation Officer.
E. G. Blackadar, Superintendent of Dominion Government Annuities.
C. W. Bolton, Chief of Statistical Branch.
F. A. McGregor, Commissioner of the Combines Investigation Act.
H. Hereford, Commissioner of Unemployment Belief.
B. F. Thompson, Supervisor of Youth Training.
Margaret Mackintosh, Chief of Library and Besearch Division.
Address of Department: Ottawa, Ontario.
Unemployment Insurance Commission:
Dr. Joseph Sirois, Chairman.
B. J. Tallon, representing workers.
Allen M. Mitchell, representing employers.
Allon Peebles, Executive Director.
Employment Service:
Y. C. Phelan, Chief Employment Officer.
Address of Committee: Ottawa, Ontario.
Unemployment Insurance Advisory Committee:
W. A. Mackintosh, Chairman.
Harold Brownhill.
M. M. Maclean.
V. M. Smith.
J. F. MacMillian.
Percy Bengough.
Miss Estelle Hewson.
Address of Committee: Ottawa, Ontario.'

ALBERTA
Department of trade and industry:
E. C. Manning, minister.
W. D. King, deputy minister.
Address of department: Administration Building, Edmonton.
Board of industrial relations:
Clayton Adams, chairman.
W. D. King.
B. J. Gaunt, Administration Building.
Address of board, except where otherwise noted: Terrace Building,
Edmonton.




31

32

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Employment service:
E. H. Davidson, acting general superintendent, Provincial Building,
Edmonton.
W . G. Paterson, superintendent, Edmonton.
William Pitt, acting superintendent, Calgary.
J. H. Double, superintendent, Drumlieller.
W. E. McCutcheon, superintendent, Lethbridge.
J, W. Wright, superintendent, Medicine Hat.
Workmen’s compensation board: V. W. Wright, M. D., chairman.
Address of board: Provincial Building, Edmonton.

BRITISH COLUMBIA
Department of labor:
George S. Pearson, minister.
Adam Bell, deputy minister.
Robert Morrison, assistant deputy minister and chief inspector.
H. Douglas, chief inspector of factories, Vancouver.
Employment service: J. H. McVety, general superintendent, Vancouver.
Board of industrial relations, administering the Minimum Wage Acts and
Hours of Work Act:
Adam Bell, deputy minister of labor, chairman.
J. A. Ward Bell, member, Vancouver.
Mrs. Rex Eaton, member, Vancouver.
C J. McDowell, member, Victoria.
James Thomson, member, Vancouver.
Miss M. A. Cameron, secretary, Victoria.
Apprenticeship branch: Hamilton Crisford, director of apprenticeship,
Vancouver.
Trade-schools regulation branch: J. A. Ward Bell, chief administrative
officer, Vancouver.
Address of department, except where otherwise noted: Parliament
Buildings, Victoria.
Workmen’s compensation board:
E. S. H. Winn, K. C., chairman.
J. H. Pillsbury, commissioner.
Parker Williams, commissioner.
F P. Archibald, secretary.
R. B. Fulton, assistant secretary.
Old-age pensions department: H. L. Greenwood, secretary.
Boiler and machinery inspection department: L. Duckitt, chief inspector.
Electrical energy inspection department: H. L. Taylor, chief inspector.
Address of board: 411 Dunsmuir Street, Vancouver.

MANITOBA
Department of labor:
S. J. Farmer, minister.
Edward McGrath, deputy minister.
R. A. Stewart, chief inspector.
W. T. Davies, assistant chief inspector, in charge of accident prevention.
Fair-wage board:
James Leslie, chairman.
J. B. Graham.




LIST OF OFFICES

33

Department of labor— Continued.
Fair-wage board— Continued.
C. J. Harding.
F. Fraser.
F. Dowse.
Minimum-wage board:
Edward McGrath, chairman.
Miss A. E. Andrew.
E. R. Kennedy.
Mrs. Edna M. Nash.
James Winning.
Employment service of Canada : Maj. J. It. Richardson, acting superintendent,
King and William Streets, Winnipeg.
Address of department, except where otherwise noted: 332 Legislative
Building, Winnipeg.
Workmen’s compensation board:
C. K. Newcombe, commissioner.
George E. Carpenter, director.
J. L. McBride, director.
A. J. Fraser, M. D., chief medical officer.
Nicholas Fletcher, secretary.
P. V. E. Jones, assistant to commissioner.
Old-age pensions branch: T. S. Hamilton, superintendent.
Address of board: Winnipeg.

NEW BRUNSWICK
Department of labor:
J. Andre Doucet, minister of health and labor.
Horace R. Petti grove, director of labor and fair-wage officer.
Douglas C. Cochrane, assistant fair-wage officer.
Fair-wage board:
A. B. MacKinnon, chairman.
Roy W. Cameron.
C. Allan Beatteay.
Frank H. Gillespie.
John S. McKinnon.
Address of department: Fredericton.
Workmen’s compensation board:
Robert B. Irving, chairman.
Eugene R. Steeves, vice chairman.
L. M. Curren, M. D., commissioner.
Department of factory inspection: E. J. Dunphy Downing, inspector.
Address of board: Provincial Building, St. John.
Forest operations commission:
L. T. Leeman, chairman.
John E. Sayre, commissioner.
J. H. Wallace, commissioner.
G. H. Prince, registrar.
Address of commission: Fredericton.




34

LABOK OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

NO VA SCOTIA
Department of labor:
L. D. Currie, minister.
T. D. A. Purves, acting deputy minister.
Hours of labor board:
T. D. A. Purves, chairman.
Rev. Maxwell MacOdrum, member, Sydney.
Prof. James MacDonald, member, Halifax.
Minimum-wage board:
G. A. Redmond, chairman, Halifax.
Miss Alice Hatfield, member, Yarmouth.
Mrs. Marion Murphy, member, Sydney.
William H. Ross, member, New Glasgow.
George A. Smith, member, Halifax.
Miss E. B. Spruin, secretary, Halifax.
Factory inspector: Philip Ring, Halifax.
Employment service of Canada:
F. O. Schaefer, superintendent, men’s division, Halifax.
Miss Elda L. Caldwell, superintendent, women’s division, Halifax.
M. H. Morrison, superintendent, men’s division, Sydney.
Miss Helen Calver, superintendent, women’s division, Sydney.
W. Jollymore, superintendent, men’s division, New Glasgow.
Miss E. Rundle, superintendent, women’s division, New Glasgow.
Address of department, except where otherwise noted: Halifax.
Department of mines:
L. D. Currie, minister.
Dr. Alan E. Cameron, deputy minister.
Address of department: Halifax.
Workmen’s compensation board:
Frank Rowe, chairman.
Harold Brownhill, vice chairman.
Arthur Petrie, commissioner.
O. G. Donovan, M. D., chief medical officer.
John McKeagan, assessment officer.
N. M. Morrison, claims officer.
Miss M. M. Skerry, secretary.
Address of board: Halifax.

ONTARIO
Department of labor:
Norman O. Hipel, minister of labor.
J. F. Marsh, deputy minister of labor.
J. Hutcheon, secretary to minister and departmental secretary.
Louis Fine, chief conciliation officer.
M. H. MacBride, general superintendent, Ontario government employ­
ment offices.
John Sharp, chairman, board of examiners of operating engineers.
W. J. Scott, member, board of examiners of operating engineers.
S. G. Rose, member, board of examiners of operating engineers.
J. R. Prain, chief inspector.
F. J. Hawes, director of apprenticeship.
Patterson Farmer, industrial standards officer.
O. C. Jennette, industrial standards officer.




LIST OF OFFICES

35

Department of labor— Continued.
A. W. Crawford, chief enforcement officer for industry and labor
board and director of minimum wages.
Industry and labor board:
E. J. Young, chairman.
J. C. Adams, member.
Miss M. F. Mangan, member.
Address of department: East Block, Parliament Buildings, Toronto.
Workmen’s compensation board:
John Harold, chairman.
D. J. Galbraith, M. B., vice chairman.
W. D. Smith, M. B., commissioner.
S. R. Johnston, secretary.
T. Norman Dean, statistician.
F. W. Graham, claims officer.
D. E. Bell, M. D., chief medical officer.
Address of board: Canada Life Building, 330 University Avenue,
Toronto.

QUEBEC
Department of labor:
Edgar Rochette, K. C., minister.
Gerard Tremblay, deputy minister.
James O’Connell-Maher, general secretary.
Andr6 d’Astous, assistant secretary.
Clovis Bernier, chief inspector of industrial and commercial establish­
ments and public buildings, 97 Notre Dame Street, East, Montreal.
Francis Payette, general superintendent of provincial employment
bureaus, 95 Notre Dame Street, East, Montreal.
N. S. Walsh, chief examiner of stationary enginemen and chief in­
spector of pressure vessels, 88 St. James Street, East, Montreal.
J. N. Mochon, chief examiner of electricians and director of the
inspection service of electrical installations, 96 St. James Street,
East, Montreal.
J. Gordon Heitshu, chief examiner of pipe mechanics, 229 St. Paul
Street, Quebec.
Minimum wage commission:
Justice Ferdinand Roy, president.
Gustave Francq, vice president.
C. H. Cheasley, member.
J. A. Bouthillette, member.
Henri Loudin, member.
J.-A.-Y. Auger, secretary.
Address of commission: Le Soleil Building, de la Couronne Street,
Quebec; 4 Notre Dame Street, East, Montreal.
Workmen’s compensation commission:
Paul Drouin, K. C., president.
J. L. Labr&che, vice president.
O. E. Sharpe, member.
Frederick T. Hecker, secretary.
Address of commission: 73 Grande A116e, Quebec.




36

LABOR OFFICES IN THE UNITED STATES AND IN CANADA

Department of labor— Continued.
Old-age pension commission:
J. R. Forest, president.
H. C. Lebrun, vice president.
Saint Denys MacDonald, member.
Jean Marie Bouchard, secretary.
Address of commission: Samson Building, 80 St. Eustache Street,
Quebec.
Superior labor council: Raymond Parent, secretary.
Address of department, except where otherwise noted: Quebec.

SASKATCHEWAN
Bureau of labor and public welfare:
R. J. M. Parker, minister.
Harris S. Johnstone, commissioner.
G. E. Tomsett, general superintendent, employment service.
Address of bureau: Regina.
Minimum-wage board:
Harris S. Johnstone, chairman, Regina.
William E. Brunskill, Saskatoon.
Mrs. E. B. Gogain, Moose Jaw.
James M. Sinclair, Regina.
Mrs. Mary E. Burke, Regina.
Miss M. G. Halbert, secretary, Regina.
Workmen’s compensation board:

W. F. Dunn, K. C., chairman.
Ralph Heseltine, commissioner.
A. W . Heise, commissioner.

Thomas L. Elliott, secretary.
Address of board: Bank of Montreal Building, Regina.




List of Associations of Governmental Labor Officials
International Association of Governmental Labor Officials:
Frieda S. Miller, New York City, president.
Yoyta Wrabetz, Madison, Wis., first vice president.
E. I. McKinley, Little Rock, Ark., second vice president.
C. H. Gram, Salem, Oreg., third vice president.
Morgan R. Mooney, Hartford, Conn., fourth vice president.
L. D. Currie, Halifax, Canada, fifth vice president.
Isador Lubin, Washington, D. C., secretary-treasurer.
International Association of Industrial Accident Boards and Commissions:
C. K. Newcombe, Winnipeg, Canada, president.
William H. Chesnut, Harrisburg, Pa., vice president.
Verne A. Zimmer, Washington, D. C., secretary-treasurer.




o

37