Statements and Speeches of James Louis Robertson

Description:
James Louis Robertson served as a member of the Board of Governors of the Federal Reserve System beginning on February 18, 1952, and then as vice chairman from March 1, 1966, until he resigned on April 30, 1973.

Availability:
1952 to 1972

Authors:

Topics:

Citation:
Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.) and Robertson, James Louis, 1907-, ([year]), Statements and Speeches of James Louis Robertson, [issue title/date], accessed Apr 23, 2014 from FRASER, http://fraser.stlouisfed.org/publication/?pid=929

1952

1953

1954

1955

1956

1957

1958

1959

1960

1961

1962

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972