Statements and Speeches of George Wilder Mitchell

Description:
George Wilder Mitchell served as a member of the Board of Governors of the Federal Reserve System beginning on August 31, 1961, and as vice chairman from May 1, 1973, until he resigned on February 13, 1976.

Availability:
1961 to 1976

Authors:

Topics:

Citation:
Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.) and Mitchell, George Wilder, 1904-, ([year]), Statements and Speeches of George Wilder Mitchell, [issue title/date], accessed Aug 23, 2014 from FRASER, http://fraser.stlouisfed.org/publication/?pid=922

1961

1962

1963

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976