Statements and Speeches of Marriner S. Eccles

Description:
Marriner S. Eccles took office as Governor of the Federal Reserve Board on November 15, 1934. His title changed from governor to chairman upon approval of the Banking Act of 1935 on August 23, 1935. He remained chairman until January 31, 1948; served as chairman pro tempore from February 3, 1948, to April 15, 1948; and continued to serve as a member of the Board until he resigned on July 14, 1951.

Additionally, a digital collection of the papers of Marriner S. Eccles, including various letters and memoranda concerning his statements and speeches along with draft versions of his speeches, is available on FRASER at http://fraser.stlouisfed.org/eccles/.

Availability:
1934 to 1951

Authors:

Topics:

Citation:
Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.) and Eccles, Marriner S. (Marriner Stoddard), 1890-1977, ([year]), Statements and Speeches of Marriner S. Eccles, [issue title/date], accessed Jul 23, 2014 from FRASER, http://fraser.stlouisfed.org/publication/?pid=446

1934

1935

March 4, 1935

May 25, 1935

In the National Radio Forum arranged by the Washington Star, broadcast by the National Broadcasting Company

1936

1937

1938

1939

1940

1941

1942

1943

1944

1945

1946

1947

1948

1949