Statements and Speeches of James Louis Robertson



Go to Publication

Description:
James Louis Robertson served as a member of the Board of Governors of the Federal Reserve System beginning on February 18, 1952, and then as vice chairman from March 1, 1966, until he resigned on April 30, 1973.

Citation
Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.) and Robertson, James Louis, 1907-, ([year]), Statements and Speeches of James Louis Robertson, [issue title/date], accessed Jul 29, 2014 from FRASER, http:fraser.stlouisfed.org/publication/?pid=929

Authors:

Topics:

Availability:
1952 to 1972