Statements and Speeches of George Wilder Mitchell



Go to Publication

Description:
George Wilder Mitchell served as a member of the Board of Governors of the Federal Reserve System beginning on August 31, 1961, and as vice chairman from May 1, 1973, until he resigned on February 13, 1976.

Citation
Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.) and Mitchell, George Wilder, 1904-, ([year]), Statements and Speeches of George Wilder Mitchell, [issue title/date], accessed Oct 2, 2014 from FRASER, http:fraser.stlouisfed.org/publication/?pid=922

Authors:

Topics:

Availability:
1961 to 1976