Statements and Speeches of Chester C. Davis



Go to Publication

Description:
Chester C. Davis served as a member of the Board of Governors of the Federal Reserve System from June 25, 1936, until he resigned on April 15, 1941, and as President of the Federal Reserve Bank of St. Louis from April 16, 1941, to February 1, 1951.

Citation
Board of Governors of the Federal Reserve System (U.S.), Davis, Chester C. and Federal Reserve Bank of St. Louis, ([year]), Statements and Speeches of Chester C. Davis, [issue title/date], accessed Apr 21, 2014 from FRASER, http:fraser.stlouisfed.org/publication/?pid=478

Authors:

Topics:

Availability:
1937 to 1950